Kozłek lekarski- zielarz, terapie ziołami.
Właściwości prozdrowotne Kozłka lekarskiego.
W skład kozłka lekarskiego wchodzą:
- triestry irydoidowe – w tym głównie walepotriany o działaniu hamującym nadmierną aktywność ośrodkowego układu nerwowego,
- flawonoidy – wzmacniają i chronią ściany naczyń krwionośnych, a także neutralizują działanie wolnych rodników, które niszczą komórki i przyspieszają ich starzenie,
- aminokwasy – o funkcjach budulcowych,
- kwasy fenolowe – znane są jako związki o działaniu przeciwzapalnym, wspierającym leczenie cukrzycy i stanów hipercholesterolemii.
Substancje aktywne biologicznie waleriany wykazują szereg właściwości, w tym wyciszające i uspokajające, moczopędne, nasenne, rozkurczowe, wiatropędne.
Wyciągi z kozłka lekarskiego stosuje się na uspokojenie, niwelowanie uczucia zaniepokojenia i strachu. Następuje znaczna poprawa samopoczucia. Obniża się także poziom agresji. Waleriana jest składnikiem powszechnie znanym z właściwości nasennych. Dodatkowo działa uspokajająco. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu wpływowi kozłka na ośrodkowy układ nerwowy. Obniżenie jego aktywności wpływa na zmniejszenie uczucia niepokoju, napięcia mięśni. Preparaty zawierające walerianę wywołują stan odprężenia psychicznego zmniejszając jednocześnie poziom stresu, uczucie zdenerwowania oraz napięcia.
Preparaty z kozłka wpływają również korzystnie na bezsenność. Osoby zmagające się z problemem zasypiania, szczególnie takim powodowanym przez stres, powinny się zainteresować jego suplementacją. Ponadto wpływa on znacząco na poprawę jakości snu.
– ma właściwości: uspokajające, rozkurczowe, wiatropędne, moczopędne,
– pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego
– zwiększa łaknienie i reguluje wypróżnienia
– stosowany w leczeniu bezsenności, lęków
Stosowany w terapiach: podnieceń nerwowych, lęków, bezsenności, wewnętrznego niepokoju, stresu, chorób skórnych, alergii, nagłej płaczliwości, lekkich nerwic wegetatywnych np. żołądka i jelit.